Odpowiedź :
Odpowiedź:
1.Wyjaśnij pojęcia: (0-4)
a). prawa człowieka –opisują pozycję osoby w społeczeństwie i wobec władzy – określają jej uprawnienia w stosunku do innych osób i władzy. Koncepcja praw opiera się na następujących założeniach: każdy posiada sferę wolności, której nie może naruszyć żadna władza, każdy może domagać się od państwa ochrony swoich praw.
b). skarga konstytucyjna – prawo wniesienia skargi konstytucyjnej ma każdy, kto uczestniczył w postępowaniu, w którym wyczerpano drogę prawną, a które zakończyło się wydaniem ostatecznego rozstrzygnięcia opartego na zakwestionowanym przepisie.
Skarga musi odpowiadać warunkom formalnym pisma procesowego ustanowionym przez Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawę o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym. Ponadto winna zostać sporządzona i podpisana przez adwokata lub radcę prawnego, chyba że składa ją, we własnej sprawie, sędzia, prokurator, notariusz albo profesor lub doktor habilitowany nauk prawnych.
Treścią skargi konstytucyjnej jest żądanie, by Trybunał Konstytucyjny uznał wskazany przepis prawa za niezgodny z Konstytucją. Termin wniesienia skargi do Trybunału wynosi 3 miesiące od dnia doręczenia skarżącemu prawomocnego wyroku, ostatecznej decyzji lub innego ostatecznego rozstrzygnięcia. Termin ten jest terminem zawitym, co oznacza, że skarga wniesiona po upływie 3 miesięcy od doręczenia zaskarżonej decyzji lub wyroku nie będzie rozpatrywana.
Skargę rozpoznaje Trybunał Konstytucyjny na jawnej i publicznej rozprawie, po której wydaje wyrok. Uczestnikami postępowania są skarżący, organ, który wydał zakwestionowany akt normatywny i Prokurator Generalny. Może do niego również przystąpić Rzecznik Praw Obywatelskich, a niekiedy także organizacja pozarządowa, działająca w charakterze tzw. przyjaciela sądu.
c). nacjonalizm –przekonanie, że naród jest najwyższą wartością i najważniejszą formą uspołecznienia, z którego wynika określona postawa polityczna, gospodarcza czy społeczna. Nacjonalizm może, ale nie musi, wiązać się z takimi postawami jak etnocentryzm, patriotyzm czy megalomania narodowa.
b). rasizm –zespół poglądów opartych na pseudonaukowej teorii przyjmującej wyższość jednych ras nad drugimi. Rasizm opiera się na przekonaniu, że różnice w wyglądzie ludzi niosą za sobą niezbywalne różnice osobowościowe i intelektualne, dyskryminację wielu mniejszości w wielu obszarach, takich jak rynek pracy, edukacja, opieka zdrowotna, polityka, religia itp.
2. Wymień po 2 przykłady praw(0-2):
a). I Generacji – prawo do życia, wolność osobista, wolność sumienia i wyznania, wolność wypowiedzi, prawo do informacji
b). III Generacji – prawo do pokoju,p. do demokracji, p. do rozwoju, p. do zdrowego środowiska naturalnego, p. do pomocy humanitarnej
3. Uzupełnij zdania (0-8):
a). Obecnie Rzecznikiem Praw Dziecka w Polsce jest - Mikołaj Pawlak od 14 grudnia 2018
b). Rada Europy powstała w roku -5 maja 1949 , celem jest - przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji i praworządności.
Działania w zakresie zdrowia dotyczą m.in.
opracowywania i ujednolicania urzędowego spisu leków dopuszczonych do obrotu (tzw. farmakopei),
kwestii bioetycznych,
opieki farmaceutycznej,
ochrony zdrowia konsumenta,
bezpieczeństwa transplantacji i transfuzji,
walki z fałszowanymi lekami,
walki z narkotykami.
Polska należy do tej organizacji od roku - 26 listopada 1991 , wcześniej nie mogła przystąpić bo nie należała do UniiEuripejskiej (Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 ).
c). Najstarszą organizacją pozarządową działającą w obronie praw człowieka jest - Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (ICRC) jest on najstarszą organizacją pozarządową z siedzibą w Genewie
d).Prawom człowieka na kontynencie europejskim zagraża m.in – terroryści i kryzys gospodarczy
e). Powszechna deklaracja praw człowieka została uchwalona przez - 10 grudnia 1948 roku, Zgromadzenie Ogólne ONZ
4. Określ, czy zdanie jest prawdziwe (P) ,czy fałszywe (F), (0-3)
a).Rzecznikiem praw Obywatelskich jest Teresa Lipowicz…F………
b).Obowiązująca w państwach UE ,,Karta praw podstawowych” gwarantuje prawa I i II Generacji……P………….
c).,,Europejska karta społeczna” oprócz praw obywatelskich i politycznych zawiera także katalog praw socjalnych oraz ekonomicznych……P…
5. Scharakteryzuj na czym polega międzynarodowy system ochrony praw człowieka (maksymalnie 15 zdań) (0-8) Prawa człowieka stanowią niepowtarzalną wartość społeczną i polityczną. Tworzą istotne kryterium oceny działalności władz, konstytucji i przepisów prawa. Są znaczącym elementem polityki międzynarodowej. Prawa człowieka należą do kategorii praw moralnych. Różnią się jednak pod pewnymi względami od innych tego typu praw.
Wyjaśnienie: