👤

1. Ile gramów wody jest potrzebne do uzyskania 5 kg 6 % roztworu kwasu octowego (ocet spożywczy)?

2. Ile gramów wody jest potrzebne do uzyskania 9 kg 9 % roztworu kwasu octowego (ocet spożywczy)?

3. Ile soli kuchennej należy wsypać do 100 l wody, aby uzyskać 2 % roztwór? Czy zna ktoś?


Odpowiedź :

1.

mr=5kg=5000g

5000g - 100%

x g - 6%

x= 300g kwasu octowego

mw=5000g-300g=4700g wody

2.

mr=9kg=9000g

9000g - 100%

x g - 9%

x=810g kwasu octowego

mw=9000g-810g=8190g wody

3. Vw=100l=100dm³

dw=1kg/dm³

mw=100kg

mr=ms+mw

Stąd wynika, że woda stanowi 98% roztworu

100kg- 98%

x kg - 2%

x=2,04kg soli

On Studier: Inne Pytanie