Odpowiedź :
Będę korzystać ze wzoru na stężenie procentowe oraz jego przekształceń :)
- Cp = (ms*100%)/mr
Cp - stężenie procentowe, %
ms - masa substancji, g
mr - masa roztworu, g
- Obliczanie masy substancji w roztworze 20%
Dane: mr=200g, Cp=20%
Szukane: ms=?
ms = (Cp*mr)/100% = (20%*200g)/100% = 40g
- Obliczanie Cp po odparowaniu części wody
Odparowano 100g wody, więc masa substancji się nie zmieniła, natomiast masa roztworu się zmniejszyła
Dane: ms=40g, mr=200g-100g=100g
Szukane: Cp=?
Cp = (ms*100%)/mr = (40g*100%)/100g = 40%
Odp. Stężenie procentowe otrzymanego roztworu wynosi 40%