👤

Uczeń przygotował 30-procentowy roztwór wodny soli kuchennej i rozlał go do trzech zlewek po 250g w każdej.

a) Do pierwszej zlewki dolał 100g wody. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu

b) Do drugiej zlewki dosypał 12g soli. Oblicz, jak zmieniło się stężenie procentowe roztworu i ile ono wynosi.

c) Z trzeciej zlewki odparował 50g wody. Oblicz, jakie stężenie procentowe ma roztwór po odparowaniu.


Odpowiedź :

cp = ms * 100% / mr

ms = cp * mr / 100%

ms = 30% * 250g / 100%

ms = 75g

a) mr = 250 + 100 = 350g

ms = 75g

cp = 75 * 100% / 350

cp = 21,4%

b) ms = 75 + 12 = 87g

mr = 250 + 12 = 262g

cp = 87 * 100% / 262 = 33,2%

c) mr = 250 - 50 = 200g

ms = 75g

cp = 75 * 100% / 200 = 37,5%