👤

Zadanie 1
Do 50 g 5 % roztworu saletry sodowej dodano 2, 5 g tego związku. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.
Zadanie 2
Z 300 g wodnego roztworu cukru o stężeniu15% odparowano 50 g wody . Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.
Zadanie 3
Do 180 g 10% roztworu dodano 20 g wody. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.
Potrzebuje szybko plsss


Odpowiedź :

Zadanie 1

Dane:

mr1=50 g

Cp1=5%

mr2=50 g+2,5g=52,5g

Szukane:

ms1=?

ms2=?

Cp2=?

ms1=Cp1*mr1/100%

ms2=ms1+2,5g

Cp2=ms2*100%/mr2

Obliczenia:

ms1=5%*50g/100%

ms1=2,5 g

ms2=2,5g+2,5g

ms2=5 g

Cp2=5g*100%/52,5g

Cp2=9,52%

Zadanie 2

Dane:

mr1=300 g

Cp1=15%

mr2=300g-50g=250g

Szukane:

ms=?

ms=Cp1*mr1/100%

Cp2=?

Cp2=ms*100%/mr2

Obliczenia:

ms=15%*300g/100%

ms=45 g

Cp2=45g*100%/250g

Cp2=18%

Zadanie 3

Dane:

mr1=180g

mr2=180g+20g=200g

Cp1=10%

Szukane:

ms=?

ms=Cp1*mr1/100%

Cp2=?

Cp2=ms*100%/mr2

Obliczenia:

ms=10%*180g/100%

ms=18 g

Cp2=18g*100%/200g

Cp2=9%