👤

Na zmiareczkowanie 10 cm3 roztworu HCl zużyto 15 cm3 roztworu NaOH o stężeniu 0,2 mol/dm3. Oblicz stężenie molowe kwasu chlorowodorowego. Zaproponuj odpowiedni wskaźnik do miareczkowania i określ barwy roztworu przed miareczkowaniem i po jego zakończeniu.

Na Zmiareczkowanie 10 Cm3 Roztworu HCl Zużyto 15 Cm3 Roztworu NaOH O Stężeniu 02 Moldm3 Oblicz Stężenie Molowe Kwasu Chlorowodorowego Zaproponuj Odpowiedni Wska class=

Odpowiedź :

NaOH + HCl----> NaCl + H2O

NaOH:

0,2 mola NaOH------1000 cm3 r-ru

x moli NaOH------ 15 cm3 r-ru

x=0,003 mola NaOH

1 mol NaOH------1 mol HCl

0,003 mola NaOH------- z

z= 0,003 mola HCl

0,003 mola HCl------- 10 cm3 r-ru

y mola HCl------- 1000 cm3 r-ru

y= 0,3 mola HCl

Stężenie molowe HCl wynosi 0,3 mol/dm3

Wskaźnik zaproponowany to oranż metylowy

przed: czerwona

po: żółta