👤

10. Magnez reaguje z wodą, a w wyniku reakcji chemicznej wydziela sie wodór oraz powstaje tlenek
magnezu. Oblicz, ile gramów wodoru powstało, jeśli do reakcji chemicznej użyto 60 g magnezu.
3 p.
Oblicz stosunek masowy pierwiastków w tlenku baru i w siarczku żelaza (III).​


Odpowiedź :

Zadanie 10

24u                        2u

Mg+H2O--->MgO+H2

60g                         xg

24u---2u

60g---xg

x=5 g

Zadanie 11

mBaO=137u+16u

Stosunek masowy:

mBa:mO=137:16

mFe2S3=2*56u+3*32u

Stosunek masowy:

mFe:mS=112:96=7:6

On Studier: Inne Pytanie