👤

1. Jakie jest stęż. procentowe roztw. otrzymanego przez rozpuszczenie 20g cukru w 600 cm3 wody ?
2. Ile gram substancji znajduje się w 200 cm3 roztworu 5%-wego o gęstości 1.2 g/cm3.


Odpowiedź :

1. Vw=600cm3

dw=1g/cm3

mw=d*V=600g

ms=20g

mr=600g+20g=620g

620g - 100%

20g- x%

x=3,23%

2.

V=200cm3

d=1,2g/cm3

mr=d*V=1,2*200=240g

240g-100%

x - 5%

x=12g

1. 20/620*100%= 3.2%

2 0.05*200=10

10*1.2=12

znajduje się 12 gram