👤

oblicz wartośc siły wyporu działającej na ołowiany sześcian o boku 10 cm, całkowicie zanurzony w oliwie .gęstośc oliwy wynosi 920kg/m2 a ołowiu 11 400kg/m2 DAJE NAJ

Odpowiedź :

[tex]dane:\\a = 10 \ cm = 0,1 \ m\\V = a^{3} = (0,1 \ m)^{3} = 0,1 \ m\times 0,1 \ m\times0,1 \ m = 0,001 \ m^{3}\\d_{cieczy} = 920\frac{kg}{m^{3}}\\g = 10\frac{N}{kg}\\szukane:\\F_{wyporu} = ?\\\\Rozwiazanie\\\\F_{w} = d_{cieczy}\cdot g\cdot V_{zanurzonego \ ciala \ lub \ jego \ zanurzonej \ czesci[/tex]

[tex]F_{w} = 920\frac{kg}{m^{3}}\cdot10\frac{N}{kg}\cdot 0,001 \ m^{3}\\\\F_{w} = 9,2 \ N[/tex]

Odp. Szukana siła wyporu ma wartość 9,2 N.