👤

Oblicz ilu gramów węgla potrzeba do zredukowania 72g tlenku miedzi (I) , jeśli produktami reakcji są miedź i tlenek węgla (IV).
MAM SPRAWDZIAN Z TEGO MUSZĘ ZROZUMIEĆ!!!!!!!!!!!!!!!!11


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Najpierw Równanie chemiczne:

2 Cu2O + C = 4 Cu + CO2

późneij obliczamy masę cząsteczkową tlenku miedzi(I):

mCu2O = 2*64 u + 16 u = 144 u

mC = 12 u

2 cząsteczki tlenki miedzi(I) reagują z 1 atomem węgla.

2*144 u Cu2O reaguje z 12 u C

     72 g Cu2O reagują z x C

2*144u/72g=12u/x

Liczby z proporcji mnożymy na krzyż i otrzymujemy:

2*144 ux = 72 g*12 u

288 ux = 864 g*u/288 u

x = 3 g

Odp: Do zredukowania 72 g tlenku miedzi(I) potrzeba 3 g węgla.

Wyjaśnienie:

On Studier: Inne Pytanie