👤

Ile gramów siarczanu (IV) sodu znajduje się 0.4dm³ roztworu 8% o gęstościb1.09g/cm³​

Odpowiedź :

Dane:

Cp=8%, Vr=0,4dm3, dr=1,09g/cm3=1090g/dm3

1. Obliczanie masy roztworu

dr = mr/Vr

mr = dr * Vr = 1090 * 0,4 = 436g

2. Obliczanie masy substancji w roztworze

ms = (Cp*mr)/100% = (8%*436g)/100% = 34,88g

Odp. W roztworze znajduje się 34,88g Na2SO3

Oznaczenia:

Cp - stężenie procentowe, %

ms - masa substancji, g

mr - masa roztworu, g

dr - gęstość roztworu, g/dm3

Vr - objętość roztworu, dm3

On Studier: Inne Pytanie