👤

(3p) Oblicz wartość siły wyporu działającej na sześcian z żelaza (d = 7900 kg/m3)
o objętości 0,01 m3, całkowicie zanurzony w wodzie (dc=1000 kg/m3). Zapisz wzór, obliczenia oraz odpowiedź.











4. (3p) Samochód o masie 1500 kg porusza się z przyspieszeniem równym 5 m/s2. Oblicz siłę wypadkową jaka działa na ten samochód. Zapisz wzór, obliczenia oraz odpowiedź.


Odpowiedź :

1.

[tex]dane:\\V = 0,01 \ m^{3}\\d_{c} = 1000\frac{kg}{m^{3}}\\g = 10\frac{N}{kg}\\szukane:\\F_{w} = ?\\\\Rozwiazanie\\\\F_{w} = d_{c}\cdot g\cdot V\\\\F_{w} = 1000\frac{kg}{m^{3}}\cdot10\frac{N}{kg}\cdot0,01 \ m^{3}\\\\F_{w} = 100 \ N[/tex]

4.

[tex]dane:\\m = 1 \ 500 \ kg\\a = 5\frac{m}{s^{2}}\\szukane:\\F_{wyp} = ?\\\\Rozwiazanie\\\\Z \ II \ zasady \ dynamiki\\\\a = \frac{F_{wyp}}{m} \ \ /\cdot m\\\\F_{wyp} = m\cdot a\\\\F_{wyp} = 1500 \ kg\cdot5\frac{m}{s^{2}}\\\\F_{wyp} = 7 \ 500 \ N = 7,5 \ kN[/tex]