👤

Do 200 gramów 10% roztworu wody z solą,dosypano 40 gramów soli.Jakie stężenie ma nowy roztwór
A.25%
B.10%
C.24%
D.66,6%


Odpowiedź :

ilość roztworu wody z solą: 200 g ( ten roztwór jest 10% )

ilość soli: 40 g ( sól jest 100 % )

ilość otrzymanego roztworu: 240 g ( roztwór jest x % )

[tex]10\%=0,1\\\\100\%=1\\\\x\%=\frac{x}{100}[/tex]

[tex]200\cdot0,1+40\cdot1=240\cdot\frac{x}{100}\\\\20+40=2,4x\\\\2,4x=60\ /\ :\ 2,4\\\\x=25\ [\%][/tex]

Odp.: Nowy roztwór ma stężenie 25%.