👤

Ustal wzór sumaryczny alkoholu o masie cząsteczkowej 32u , w którego skład

wchodzi 12,5 % masowych wodoru .

Proszę o szybką odp

Z góry dziękuję


Odpowiedź :

Odpowiedź:

m alkoholu=32u

alkohol musi mieć jeden atom tlenu i jeden atom wodoru w grupie OH - 17u

liczymy liczbę atomów wodoru - 32u*0,125= 4

liczbymy liczbę at. wodoru poza grupą OH: 4-1=3

wzór ogólny alkoholi to: Cn H2n+1 OH

układamy równanie: 2n+1

n=1

wzór: CH3OH

Wyjaśnienie: