Odpowiedź :
Odpowiedź:
Zastosowanie alkinów
Najszersze zastosowanie znajduje najprostszy z alkinów – etyn (acetylen). Jest on szeroko stosowany jako paliwo w spawalnictwie oraz jako substrat do syntezy innych substancji, na skalę zarówno laboratoryjną jak i przemysłową.
Zastosowanie acetylenu do syntezy innych chemikaliów na skalę przemysłową uległo znacznemu ograniczeniu, gdy na masową skalę stał się dostępny eten (etylen), C_2H_4 . Wcześniej, acetylen wykorzystywany był jako surowiec do przemysłowej produkcji acetaldehydu (poprzez addycję wody), a także chlorku winylu (poprzez jednokrotną addycję HCl). Produkcja chlorku winylu z acetylenu jest kontynuowana w niektórych krajach (np. w Chinach), ze względu na niskie ceny i dostępność odpowiednich surowców. Wśród procesów, które nie mogły zostać zastąpione technologiami wykorzystującymi etylen, istotna jest reakcja sprzęgania z formaldehydem, pozwalająca na otrzymanie 2-propyn-1-olu (alkoholu propargilowego) oraz 1,4-butynodiolu. Alkohole te są prekursorami w syntezie różnorodnych związków chemicznych, np. witaminy B6 (1,4-butynodiol), a także jako rozjaśniacze i środki konserwujące w galwanotechnice.
W spawalnictwie, acetylen znajduje zastosowanie dzięki bardzo wysokiej temperaturze spalania w tlenie. Wynosi ona 3300oC i jest to trzecia najwyższa temperatura naturalnego płomienia chemicznego (najwyższa uzyskiwana z wykorzystaniem powszechnie dostępnego gazu). Najwyższe temperatury spalania w tlenie dają dicyjanoacetylen N≡C-C≡C-C≡N (4990oC) i cyjanogen N≡C-C≡N (4525oC). Ze względu na rosnące wykorzystanie spawania w łuku elektrycznym, zastosowanie acetylenu w spawalnictwie również ulega ograniczeniu.
Polecamy również:
Otrzymywanie alkinów
Najprostszy z alkinów, zawierający 2 atomy węgla etyn (acetylen), otrzymywany jest poprzez częściowe utlenianie gazu ziemnego. Drugi w szeregu alkin – propyn, otrzymywany jest w procesie krakingu wyższych węglowodorów nasyconych. Wyższe alkiny, przemysłowo otrzymywane są z acetylenu, na przykład...
Reakcje alkinów
Reaktywność chemiczna alkinów jest podobna do reaktywności alkenów: ulegają one reakcjom addycji elektrofilowej, utlenia niania-redukcji, a także polimeryzacji. Terminalne alkiny, w odróżnieniu od podobnych alkenów, ulegają reakcji z bardzo silnymi zasadami (np. amidek sod