Odpowiedź :
Odpowiedź:
1. Pluralizm – w życiu społecznym jest to taka sytuacja w funkcjonowaniu państwa lub innej organizacji, gdy różne grupy mają prawo wyrażać swoje interesy, w tym zwłaszcza mieć udział w sprawowaniu władzy. Pluralizm zakłada poszanowanie zróżnicowań społecznych i kulturowych i uznanie równości poglądów.
2. Organami Sejmu są:
a. Marszałek Sejmu - stoi na straży praw i godności Sejmu RP i kieruje jego pracami.
b. Prezydium Sejmu - do kompetencji Prezydium Sejmu należy ustalanie planów prac Sejmu poprzez wyznaczanie tzw. tygodni posiedzeń, organizowanie współpracy między komisjami sejmowymi i koordynowanie ich działań oraz opiniowanie spraw wniesionych przez Marszałka Sejmu.
c. Konwent Seniorów - do najważniejszych zadań Konwentu należy opiniowanie, np: projektów planów prac Sejmu, projektów porządku dziennego poszczególnych posiedzeń Sejmu oraz ich terminów
d. komisje sejmowe - są organami pomocniczymi Sejmu. Zajmują się one rozpatrywaniem i przygotowywaniem spraw stanowiących przedmiot prac Sejmu oraz wyrażaniem opinii w sprawach przekazanych pod ich obrady przez Sejm
Immunitet – instytucja prawna, mocą której osoba z niej korzystająca nie podlega określonym przepisom, do przestrzegania których inne osoby są zobowiązane. Immunitet może też oznaczać ograniczenie odpowiedzialności prawnej danej osoby z tytułu pełnienia przez nią określonej funkcji.
3. Kompetencje prezydenta:
- Reprezentant państwa w stosunkach międzynarodowych
- Zwierzchnik Sił Zbrojnych
- nadaje Ordery i odznaczenia, nominacje
- Desygnowanie i powoływanie Premiera i Rady Ministrów
- Nadawanie obywatelstwa
- przysługuje mu prawo łaski
4. Niezawisłość sędziowska – konstytucyjna zasada wymiaru sprawiedliwości, zgodnie z którą sędzia rozstrzygając sprawę podlega wyłącznie Konstytucji i ustawom, nie podlega żadnym naciskom i żadnym zależnościom z zewnątrz, szczególnie ze strony władzy wykonawczej.
Sędzia w Polsce powoływany jest na urząd dożywotnio, można go pozbawić tego stanowiska wyłącznie orzeczeniem sądu. Nieusuwalność sędziego i dożywotnie powołanie gwarantuje, że sędzia będzie niezależny od nacisków z zewnątrz, mogąc nieskrępowanie orzekać zgodnie z własnym sumieniem, wskazaniami wiedzy, doświadczeniem życiowym oraz literą prawa.
Immunitet sędziego - Sędzia nie może być zatrzymany lub aresztowany, z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa, jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania (czyli w celu np. ustalenia tożsamości, zdjęcia odcisków palców, zbadania trzeźwości). O zatrzymaniu niezwłocznie powiadamia się prezesa właściwego miejscowo sądu, który może nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego.
5. W kraju:
- Raport NIK w sprawie wyborów kopertowych
- 120. rocznica urodzin Witolda Pileckiego
- Debata i głosowanie nad wyborem Wróblewskiego na RPO
W świecie:
- Izrael szykuje lądową inwazję na Strefę Gazy
- USA: 28 przypadków zakrzepów wśród ponad 8 milionów osób po szczepionce J&J
- Francuzi nie chcą się szczepić AstraZenecą. Masowo odwołują wizyty
Mam nadzieję, że pomogłam