👤

PROSZĘ O POMOC BARDZO PROSZĘ PROSZĘ PROSZĘ 1.CO TO jest pluralizm 2.Wymień organy sejmu RP. oraz ich funkcje oraz Co to jest immunitet
3.Napisz jakie są kompetencje prezydenta
4.Wyjaśnij na czym polega bezstronność niezawisłość nieusuwalność sędziego oraz immunitet sędziego
5.Prześlij wiadomość z kraju ze świata po 3 wiadomości ​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Pluralizm – w życiu społecznym jest to taka sytuacja w funkcjonowaniu państwa lub innej organizacji, gdy różne grupy mają prawo wyrażać swoje interesy, w tym zwłaszcza mieć udział w sprawowaniu władzy. Pluralizm zakłada poszanowanie zróżnicowań społecznych i kulturowych i uznanie równości poglądów.

2. Organami Sejmu są:

a. Marszałek Sejmu - stoi na straży praw i godności Sejmu RP i kieruje jego pracami.

b. Prezydium Sejmu - do kompetencji Prezydium Sejmu należy ustalanie planów prac Sejmu poprzez wyznaczanie tzw. tygodni posiedzeń, organizowanie współpracy między komisjami sejmowymi i koordynowanie ich działań oraz opiniowanie spraw wniesionych przez Marszałka Sejmu.

c. Konwent Seniorów - do najważniejszych zadań Konwentu należy opiniowanie, np: projektów planów prac Sejmu, projektów porządku dziennego poszczególnych posiedzeń Sejmu oraz ich terminów

d. komisje sejmowe - są organami pomocniczymi Sejmu. Zajmują się one rozpatrywaniem i przygotowywaniem spraw stanowiących przedmiot prac Sejmu oraz wyrażaniem opinii w sprawach przekazanych pod ich obrady przez Sejm

Immunitet – instytucja prawna, mocą której osoba z niej korzystająca nie podlega określonym przepisom, do przestrzegania których inne osoby są zobowiązane. Immunitet może też oznaczać ograniczenie odpowiedzialności prawnej danej osoby z tytułu pełnienia przez nią określonej funkcji.

3. Kompetencje prezydenta:

- Reprezentant państwa w stosunkach międzynarodowych

- Zwierzchnik Sił Zbrojnych

- nadaje Ordery i odznaczenia, nominacje

- Desygnowanie i powoływanie Premiera i Rady Ministrów

- Nadawanie obywatelstwa

- przysługuje mu prawo łaski

4. Niezawisłość sędziowska – konstytucyjna zasada wymiaru sprawiedliwości, zgodnie z którą sędzia rozstrzygając sprawę podlega wyłącznie Konstytucji i ustawom, nie podlega żadnym naciskom i żadnym zależnościom z zewnątrz, szczególnie ze strony władzy wykonawczej.

Sędzia w Polsce powoływany jest na urząd dożywotnio, można go pozbawić tego stanowiska wyłącznie orzeczeniem sądu. Nieusuwalność sędziego i dożywotnie powołanie gwarantuje, że sędzia będzie niezależny od nacisków z zewnątrz, mogąc nieskrępowanie orzekać zgodnie z własnym sumieniem, wskazaniami wiedzy, doświadczeniem życiowym oraz literą prawa.

Immunitet sędziego - Sędzia nie może być zatrzymany lub aresztowany, z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa, jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania (czyli w celu np. ustalenia tożsamości, zdjęcia odcisków palców, zbadania trzeźwości). O zatrzymaniu niezwłocznie powiadamia się prezesa właściwego miejscowo sądu, który może nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego.

5. W kraju:

- Raport NIK w sprawie wyborów kopertowych

- 120. rocznica urodzin Witolda Pileckiego

- Debata i głosowanie nad wyborem Wróblewskiego na RPO

W świecie:

- Izrael szykuje lądową inwazję na Strefę Gazy

- USA: 28 przypadków zakrzepów wśród ponad 8 milionów osób po szczepionce J&J

- Francuzi nie chcą się szczepić AstraZenecą. Masowo odwołują wizyty

Mam nadzieję, że pomogłam