Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
[tex]m_1=70kg[/tex]
[tex]m_2=15kg[/tex]
[tex]t=30s[/tex]
[tex]v_o=0[/tex]
[tex]v=36\frac{km}{h}=36*\frac{1000m}{3600s}=10\frac{m}{s}[/tex]
a)
przyspieszenie
[tex]a=\frac{\Delta v}{t}=\frac{v-v_o}{t}[/tex]
[tex]a=\frac{10\frac{m}{s}-0 }{30s}=\frac{1}{3}\frac{m}{s^2}[/tex]
siła wypadkowa:
[tex]F_w=m*a=(m_1+m_2)*a[/tex]
[tex]F_w=(70kg+15kg)*\frac{1}{3}\frac{m}{s^2}\approx28,3N[/tex]
prędkość
[tex]v=v_o+at[/tex]
[tex]v=0+\frac{1}{3}\frac{m}{s^2}*30s=10\frac{m}{s}[/tex]
droga
[tex]s=\frac{at^2}{2}[/tex]
[tex]s=\frac{\frac{1}{3}\frac{m}{s^2}*(30s)^2 }{2}=\frac{300m}{2}=150m[/tex]
b)
II zasada dynamiki
[tex]F=m*a=m*\frac{v}{t}[/tex]
c)
[tex]F=m_1*g[/tex]
[tex]F=70kg*10\frac{N}{kg}=700N[/tex]