👤

1.Oblicz stężenie procentowe roztworu przygotowanego przez rozpuszczenie 50g cukru w 100g roztworu.
2.Oblicz stężenie procentowe roztworu przygotowanego przez rozpuszczenie 30g soli w 70g wody.
3.Oblicz masę substancji, która jest rozpuszczona w 60g roztworu, jeśli ten roztwór ma stężenie 40%.
4. W szklance mleka jest 5g tłuszczu. Stężenie tłuszczu w tym mleku to 2%. Jaka jest masa roztworu (mleka) w tej szklance?


Odpowiedź :

Zad. 1.

ms=50g

mr=100g

100g - 100%

50g-x%

x=50%

Zad.2.

ms=30g

mw=70g

mr=30+70=100g

100g-100%

30g-x%

x=30%

Zad.3.

mr=60g

Cp=40%

60g-100%

x g - 40%

x= 24g

Zad.4.

ms=5g

Cp=2%

5g-2%

x g - 100%

x=250g