👤

Oblicz ile gramów H2SO4 znajduje się w 0,4 dm3 roztworu o stężeniu 40%. Gęstość tego roztworu wynosi 1,5 g/cm3

Odpowiedź :

Obliczenia :

[tex]V=0,4 \ dm^3=0,4\cdot1000 \ cm^3=400 \ cm^3\\\\d=1,5 \ \frac{g}{cm^3}\\\\m_r=V\cdot d=400 \ cm^3\cdot1,5 \ \frac{g}{cm^3}=600 \ g\\\\40\%=0,4\\\\m_{H_2SO_4}=0,4\cdot600 \ g=\boxed{240 \ g}[/tex]

Odp. W tym roztworze znajduje się 240 g H₂SO₄.