👤

Szklanka soku i porcja naleśników kosztują razem 17zł, przy czym naleśniki kosztują 3zł więcej od soku. Ile kosztuje szklanka soku?

Ps: Z obliczeniami


Odpowiedź :

x - cena soku

x + 3 - cena naleśników

17zł - łączna cena naleśników i soku

x + x + 3 = 17

2x + 3 = 17 /-3

2x = 14 /:2

x = 7

x = 7 - cena soku

x + 3 = 7+3 = 10 - cena naleśników

7 + 10 = 17   L=P

Odp: Szklanka soku kosztuje 7 złotych.