👤

POTRZEBUJE NA TERAZ!!! PLS POMOCY

Kolejarz uderza młotkiem w szynę. Znajdujący się w odległości „d” kolega rejestruje
dźwięk biegnący przez szynę i powietrze w chwilach różniących się o Δt=0,5 [s]Szybkość rozchodzenia dźwięku w powietrzu wynosi v=340[ m/s] a wstali z której wykonana jest szyna v=5300[ m/s]. Oblicz odległość „d”. Zapisz obliczenia , odpowiedź słowną z liczbą i jednostką.


Odpowiedź :

Wyjaśnienie:

v1=340m/s

v2=5300m/s

delta t=0,5s

Oblicz d

droga dźwięku w powietrzu

d=v1*t1.......... /v1

t1=d/v1.......*

droga w szynie

d=v2*t2........ /v2

t2=d/v2.......**

delta t=t1-t2

podst, * oraz ** za t1 i t2

delta t=d/v1 - d/v2

delta t=d*(1/v1 - 1/v2).... /(1/v1-1v2)

d=delta t/(1/v1 - 1/v2)

d=0,5s/(1/340m/s - 1/5300m/s)

d=0,5/(0,00294 - 0,00019)m

d=181 m

Odległość d jest równa 181m