👤

Oblicz, ile gramów wodorotlenku sodu i ile gramów wodoru powstanie w reakcji 92 g sodu
z wodą. Równanie tej reakcji: 2 Na + 2 H2O → 2 NaOH + H2


Odpowiedź :

2 Na + 2 H₂O - - > 2NaOH + H₂

Z 46g Na powstaje 80h NaOH i 2g H₂, czyli:

Z 92g Na powstaje xg NaOH i yg H₂.

46 - 80

92 - x

x = 92 * 80 / 46

x = 160g <--- tyle gram NaOH powstaje

46 - 2

92 - y

y = 92 * 2 / 46

y = 4g <---- tyle gram H₂ powstaje