👤

Za dwa długopisy Michał zapłacił 14 zł. Oblicz cenę każdego długopisu jeśli jeden był o 60 % tańszy od drugiego.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

14:2=7

7 –100%

0,7–10%

0,7*6=4,2

1 długopis = 0,4 x

2 długopis = x

Razem = 14 zł

0,4 x + x = 14zł

1,4x = 14zł |:1,4

x = 10 zł

1 długopis = 0,4 x = 0,4 x 10 = 4 zł

2 długopis = x = 10 zł

Odp.: 1 długopis kosztował 4 zł, a drugi 10 zł.