👤

Dodano wode do 226 cm3 roztworu 42% o gęstości 1,15 g/cm3 i w wyniku tego otrzymano roztwór o stężeniu 36%, Oblicz ile wody dodano.


Odpowiedź :

d = m/v = 1,15 g/cm3
v = 226 cm3
Cp = 42%
mr = ?
ms = ?
mr2 = ?
Cp2 = ?

mr = d * v = 1,15 * 226 = 259,9g
ms = 259,9 * 0,42 = 109,158

mr2 = mr + x
ms1 = ms2


ms2/mr2 * 100% = 36%
(109,158) / (mr + x) = 0,36
109,158 / 259,9 + x = 0,36
109,158 = 0,36(259,9 + x)
109,158 = 93,564 + 0,36x
15,594 = 0,36x
x = 43,317 g wody