👤

Ile litrów wody zmieści się w akwarium wypełnionym do połowy, jeżeli akwarium ma kształt prostopadłościanu o krawędziach długości 5dm, 70 cm i 80 cm. szybko

Odpowiedź :

a = 5dm

b = 70cm = 7dm

H = 80cm = 8dm

Obliczamy objętość całego akwarium

[tex]1l = 1dm^3\\V = a*b*H\\V = 5dm*7dm*8dm=280dm^3[/tex]

Połowa tej objętości:

[tex]\frac{V}{2} = \frac{280}{2} = 140dm^3[/tex]

[tex]140dm^3 = 140l[/tex]

Odp. W akwarium zmieści się 140 litrów wody.