👤

Oblicz ile soli należy dosypać do 30g 1,5-procentowego roztworu by otrzymać roztwór 2-procentowy​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

Cp=ms/mr *100%

ms=?

Cp=1,5%

mr=30g

podstawiamy do wzoru:

1,5%=ms/30g *100%

ms=0,45g

gdy dosypiemy soli:

Cp=2%

ms=0,45g+xg

mr=30g+xg

podstawiamy do wzoru:

2%=(0,45g+xg)/(30g+xg) * 100%

2(30+x)=(0,45+x)*100

60+2x=45+100x

15=98x

x=0,15g tyle należy dosypać