👤

oblicz z jakiej wysokości spadł sopel w czasie 0,8s i jaką prędkość uzyskał tuż przed upadkiem na ziemię.

Odpowiedź :

[tex]dane:\\v_{o} = 0\\t = 0,8 \ s\\g = 10\frac{m}{s^{2}}\\szukane:\\h = ?\\v = ?[/tex]

Rozwiązanie

Wysokosć h:

[tex]h = \frac{1}{2}gt^{2}\\\\h = \frac{1}{2}\cdot10\frac{m}{s^{2}}\cdot(0,8 \ s)^{2}\\\\h = 3,2 \ m[/tex]

Prędkość v tuż przed upadkiem:

[tex]v = gt\\\\v = 10\frac{m}{s^{2}}\cdot0,8 \ s\\\\v = 8\frac{m}{s}[/tex]