👤

Kompletnie nie wiem jak się za to zabrać :(

Przewidzieć charakterystykę częstotliwościową i fazową układu pokazanego na rysunku. Dla L od 5 do 50mH i R większego bądź równego 2kΩ dobrać pojemność tak, aby częstotliwość rezonansowa przypadła na przedział od 30 kHz do 60 kHz.

Mam tylko wzór ωL=1/ωc


Kompletnie Nie Wiem Jak Się Za To Zabrać Przewidzieć Charakterystykę Częstotliwościową I Fazową Układu Pokazanego Na Rysunku Dla L Od 5 Do 50mH I R Większego Bą class=

Odpowiedź :

L=5...50e-3 H

R>2000 Ω

f=30...60 kHz

ωL=1/(ωC)

C=1/(L*(2*π*f)^2)

Tu jest pułapka z tłumieniem. Żeby pojawiły się oscylacje, to: R<2√(L*C)

Czyli:

L>R/(4*π*f)

L>2e3/(4*π*30e3)

L>5,3 mH (30kHz)

L>2e3/(4*π*60e3)

L>2,65 mH (60kHz)

L=5,3 mH, f=30kHz

C=1/(5,3e-3*(2*π*30e3)^2)

C=5,31 nF

L=50 mH, f=30kHz

C=1/(50e-3*(2*π*30e3)^2)

C=0,563 nF

L=5 mH, f=60kHz

C=1/(5e-3*(2*π*60e3)^2)

C=1,41 nF

L=50 mH, f=60kHz

C=1/(50e-3*(2*π*60e3)^2)

C=0,141 nF