👤

Do 200g 20% roztworu soli kuchennej w obwodzie dodano 30g tej soli. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu. Zapisz wszystkie obliczenia potrzebne do rozwiązania zadania. Wynik podaj z dokładnością do drugiego miejsca po przecinku.

Odpowiedź :

Będę korzystać ze wzoru na stężenie procentowe oraz jego przekształceń :)

  • Cp = (ms*100%)/mr

Cp - stężenie procentowe, %

ms - masa substancji, g

mr - masa roztworu, g

  • Obliczanie masy substancji w roztworze początkowym

Dane: Cp=20%, mr=200g

ms = (Cp*mr)/100% = (20%*200g)/100% = 40g

  • Obliczanie stężenia procentowego nowego roztworu

Dodano 30g soli, więc zarówno masa substancji jak i masa roztworu się zwiększyły.

Dane: ms=40g+30g=70g, mr=200g+30g=230g

Cp = (70g*100%)/230g = 30,43%

On Studier: Inne Pytanie