👤

w którym roztworze rozpuszczono największą masę substancji? Wykonaj odpowiednie ob-
liczenia, a następnie zaznacz poprawną odpowiedź.
A. 200 g roztworu o stężeniu 2%
C. 500 g roztworu o stężeniu 1%
B. 100 g roztworu o stężeniu 10%
D. 300 g roztworu o stężeniu 5%


Odpowiedź :

Obliczymy najpierw masę substancji w każdym z roztworów :)

ms = (mr*Cp)/100%

ms - masa substancji, g

mr - masa roztworu, g

Cp - stężenie procentowe, %

Roztwór A:

ms = (200g*2%)/100% = 4g

Roztwór C:

ms = (500g*1%)/100% = 5g

Roztwór B:

ms = (100g*10%)/100% = 10g

Roztwór D:

ms = (300g*5%)/100% = 15g

Najwięcej rozpuszczonej substancji jest w roztworze D :)