👤

Zmieszano ze sobą trzy roztwory azotanu sodu:
I-300g roztworu nasyconego w temperaturze 10 stopni C
II-150g roztworu o stężeniu 10%
III-100 cm sześciennych roztworu o gęstości 1,12g/cm sześcienny (g/cm w ułamku)i stężeniu20%
Oblicz stężenie otrzymanego roztworu.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

Cp4 = ms4*100%/mr4

Dla każdego roztworu obliczam ms.

  • Roztwór I

R NaNO₃ w 10°C wynosi 85g

85g................185 roztworu

x g..................300g roztworu

         x = 137,8g

ms1=137,8g

  • Roztwór II

ms2 = Cp2*mr2/100%

ms = 10%*150g/100%

ms2 = 15g

  • Roztwór III

mr3 = d*V

mr3 = 1,12g/cm3* 100cm3 = 112g

ms3 = 20%*112g/100%

ms3 = 22,4g

  • Obliczam stężenie po zmieszaniu, Cp4:

ms4 = 137,8g + 15g + 22,4g = 175,2g

mr4 = 300g + 150g + 112g = 562g

Cp4 =175,2g*100%/562g

Cp4 = 31,2%