👤

1. Oblicz stężenie procentowe roztworu o masie 150 gram w którym rozpuszczono 30 gram cukru.

2. Oblicz stężenie roztworu otrzymanego po rozpuszczeniu 15 gram soli w 85 gramach wody.

3. Oblicz ile soli należy rozpuścić w 100 gramach wody aby otrzymać roztwór o stężeniu 40 %?


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Zad.1

mr=150g

ms=30g

Cp=30g*100%/150g

Cp=2%

Zad.2

ms=15g

mw=85g

mr=mw+ms

mr=100g

Cp=15g*100%/100g

Cp=15%

Zad.3

mw=100g

Cp=40%

ms=mr-mw

ms=67g

mr=167g

100%-40%=60%

60%=100g

100%=x

x=100%*100g/60%=167g

mw - masa wody

ms - masa substancji rozpuszczonej

mr - masa roztworu

Wyjaśnienie:

:)