👤

2. Na ciało o masie 300 kg poruszające się z przyspieszeniem 0,6 m/s^2, działają dwie siły. Jedna z
nich ma wartość 300 N. Oblicz wartość drugiej siły. W którą stronę jest skierowana.
(3 pkt)
480 N
180N
120 N
skierowana w tą samą stronę
skierowana w przeciwną stronę


Odpowiedź :

Odpowiedź:

[tex]F_2=120N[/tex] → skierowana w przeciwną stronę

Wyjaśnienie:

[tex]m=300kg[/tex]

[tex]a=0,6\frac{m}{s^2}[/tex]

[tex]F_1=300N[/tex]

[tex]szukane:F_2[/tex]

obl. siłę wypadkową działającą na ciało

[tex]F_w=m*a[/tex]

[tex]F_w=300kg*0,6\frac{m}{s^2}=180N[/tex]

[tex]F_w=F_1-F_2[/tex]

[tex]180N=300N-F_2[/tex]

[tex]F_2=300N=180N=120N[/tex]