👤

Oblicz pH roztworu otrzymanego przez rozcieńczenie 12 cm3 0,05-molowego roztworu
kwasu solnego do objętości 150 cm3


Odpowiedź :

Odpowiedź:

pH =2,4

Wyjaśnienie:

Dane:                                                  Szukane:

V1 = 12cm³=0,012dm³                           pH =?

V2 = 150cm³= 0,15dm³

C1 = 0,05mol/dm³

  • Obliczam ilość moli HCl, n:

n = C*V1

n= 0,05*0,012

n= 0,0006 mola HCl

  • Obliczam stężenie molowe po rozcieńczeniu, C2:

C2 = n/V2

C2 = 0,0006/0,15

C2 = 0,004mol/dm³

HCl to mocny kwas, więc C=[H+]

[H+] = 4*10⁻³

pH = -log(4*10⁻³)

pH ≅ 2.4