👤

plis pomocy.

w naczyniu było 250cm3 roztworu soli o stężeniu 10% i d=1,06g/cm3. Żeby zwiększyć masę tego roztworu dodano 3,5 G soli i tyle wody, aby stężenie nie uległo zmianie. Oblicz całkowitą masę roztworu.

DAJĘ NAJ!!!​


Odpowiedź :

Dane:

Stan początkowy:

Cp = 10%, Vr=250cm3, dr=1,06g/cm3

Stan końcowy:

Cp = 10%

1. Obliczanie masy roztworu początkowego

dr = mr/Vr --> mr=dr*Vr=1,06g/cm3*250cm3=265g

2. Obliczanie masy substancji w roztworze początkowym

ms = (Cp*mr)/100% = (10%*265g)/100% = 26,5g

3. Obliczanie masy roztworu końcowego

Dodano 3,5g soli oraz nieznaną ilość wody (nie znamy więc masy roztworu). Stężenie nie uległo zmianie

Dane: Cp=10%, ms=26,5g+3,5g=30g

mr = (ms*100%)/Cp = (30g*100%)/10% = 300g

Odp. Masa nowego roztworu wynosi 300g

Oznaczenia i wzory:

d = m/V

d - gęstość, g/cm3

m - masa, g

V - objętość, cm3

Cp = (ms*100%)/mr

Cp - stężenie procentowe, %

ms - masa substancji, g

mr - masa roztworu, g

Indeks r odnosi się do roztworu

d = m/v
m = dv
mr = 250*1,06 = 265g

265*0,1 + 3,5 + x*0 = (265 + 3,5 +x)*0,1
26,5+3,5 = 26,5 + 0,35 + 0,1x
30 = 26,85 + 0,1x
3,15 = 0,1x
x = 31,5g wody

masa całkowita roztworu = 265 + 3,5 + 31,5 = 300g