Oblicz pole trójkąta załączonego na rysunku.

Odpowiedź:
[tex]h^2+(8\sqrt{3})^2=(10\sqrt{3})^2[/tex]
[tex]h^2+192=300[/tex]
[tex]h^2=300-192[/tex]
[tex]h^2=108[/tex]
[tex]h=\sqrt{108}[/tex]
[tex]h=6\sqrt{3}[/tex]
[tex]P=\frac{ah}{2}[/tex]
[tex]P=\frac{8\sqrt{3}*6\sqrt{3} }{2}[/tex]
[tex]P=\frac{8*3*6}{2}[/tex]
[tex]P=72cm^2[/tex]
Odp. pole tego trójkąta jest równe 72cm²