Odpowiedź:
1. Dlaczego utworzono grupę instrumentów dętych blaszanych?
Korzenie instrumentów dętych sięgają okresu prehistorii. Tworzono wówczas urządzenia mające na celu wzmocnienie głosu ludzkiego. Rozpoczynano od przykładania dłoni do ust, wkrótce jednak zaczęto wykorzystywać gałęzie, muszle i rogi zwierzęce, które dały początek instrumentom blaszanym. Instrumenty dęte dzielą się na dwie grupy: dęte blaszane i dęte drewniane.
O podziale decyduje przede wszystkim ustnik i budowa a nie zawsze materiał, z jakiego są wykonane, np. współczesne flety są wykonane z metalu, a należą do grupy instrumentów dętych drewnianych. Podobnie saksofon, mimo metalowej rury jest również instrumentem dętym drewnianym.
W większości instrumentów dętych blaszanych o wysokości dźwięku decydują nie klapy, tak jak w instrumentach dętych drewnianych a wentyle lub suwak.
2. Jakie instrumenty wchodzą w skład tej grupy?
trąbka
róg (inna nazwa to waltornia)
puzon
tuba
sakshorn
kornet
suzafon
3. Jak nazywają się poszczególni instrumentaliści grający na wyżej wymienionych instrumentach?
Róg-Wolfganag Amadeusz Mozart, Trąbka-Józef Haydn, Puzon- Günther Fuhlisch, Tuba-Adolf Sax, Anton Stadler – kornet, Johan Philipp Sous – suzafon.
4. Wymień części budowy instrumentów dętych blaszanych
Większość grających na instrumentach dętych blaszanych uważa, że wpływ na jakość grania ma sposób budowy instrumentu oraz użyte do jego produkcji materiały. Skład, grubość oraz twardość metali jest często wymieniana jako ważny element. Instrumenty zbudowane są w całości z metalu oraz posiadają metalowy ustnik. Grający zmieniając wysokość dźwięku naciskają tzw wentyle , w niektórych przesuwając suwak.Charakterystyczną cechą instrumentów dętych blaszanych jest brak stroika
5. Co to jest glissando i na którym instrumencie można je wykonać?
glissando- szybkie prześlizgiwanie się po skali głosowej, oznaczenie "płynnego" przejścia od jednego dźwięku do drugiego po kolei poprzez wszystkie możliwe do zagrania na danym instrumencie dźwięki .Na instrumentach strunowych z gryfem efekt ten uzyskuje się poprzez przesunięcie palcem po strunie na gryfie podczas wydobywania dźwięku, na instrumentach klawiszowych szybko przesuwa się palcem po białych lub czarnych klawiszach, na harfie - po strunach, Można to wykonać na przykład na puzonie, ale glissanda można także zaśpiewać.