👤

SZYpKO
Reakcja otrzymywania amoniaku (NH3) przebiega wg poniższego równania. Oblicz, ile gramów azotu jest potrzebnych do otrzymania 34g amoniaku, przy założeniu, że wszystkie substraty przereagują w trakcie doświadczenia.
N2 + 3H2 ==> 2NH3
szyPko


Odpowiedź :

Odpowiedź:

N2 +3 H2---> 2 NH3

MN2= 28 g/mol

MNH3= 17 g/mol

28 g N2---2*17 g NH3

Potrzeba 28 g N2 aby powstało 34 g amoniaku.

Odpowiedź:

Oblicz, ile gramów azotu jest potrzebnych do otrzymania 34g amoniaku, przy założeniu, że wszystkie substraty przereagują w trakcie doświadczenia.

x       3*2u         2*17u

N2 + 3H2 ==> 2NH3

x + 6g= 34g    

x= 34g -6g

x= 28g

odp: Do otrzymania 34g amoniaku potrzeba 28g azotu