Odpowiedź :
Reakcja przebiega w nastepujący sposób:
2C + O2 = 2CO
M(C)=12g/mol, M(O2)=32g/mol, M(CO)=28g/mol
Z ogólnego zapisu reakcji wynika, że aby powstało 56g tlenku węgla (II) musi przereagować 24g węgla z 32g tlenu. Aby obliczyć, ile węgla musi przereagować z tlenem, aby powstało 112g CO, można posłużyć się proporcją:
24g (C) --- 56g (CO)
mC --- 112g (CO)
mC = (112g * 24g)/56g = 48g
Masa tlenu:
Z prawa zachowania masy wynika, że
mO = 112g - 48g = 64g
Odp. Musi przereagować 48g węgla (z 64g tlenu)