👤

pole powierzchni bocznej ostrosłupa prawidłowego czworokątnego jest dwa razy większe od pola podstawy krawędź podstawy wynosi 10cm oblicz objętość tego ostrosłupa

Odpowiedź :

Odpowiedź:

a= dł. krawedzi podstawy=10 cm

Pp= a²=10²=100

Pb= 2*100=200

Pb= 4*1/2  a h        h=wysokosc sciany bocznej

200=2*10*h                  h= 10cm

H= wysokosc bryły

1/2  a= 5cm

H²+(1/2  a)²=h²              H²=10²-5²            H= √75= 5√3cm

V= 1/3*5√3*100= (500√3)/3   cm ³

Szczegółowe wyjaśnienie: