👤

Plis na teraz daje naj :<.
Zad 1

Ile gramów jodku potasu KI można dodatkowo rozpuścić w 100 g wody po ogrzaniu od 10°C do 30°C, aby roztwór nadal był nasycony?

Zad 2

Czy roztwór otrzymany przez rozpuszczenie 25 g KCl w 50 g wody będzie w temperaturze 70°C roztworem nasyconym?

Zad 3

Ile gramów soli kuchennej potrzeba do sporządzenia 250 g 10% roztworu? zad 4

Ile gramów soli znajduje się w 150 cm3 roztworu o stężeniu 8 % i gęstości 1,09 g/cm3. zad 5

Oblicz stężenie procentowe nasyconego roztworu azotanu(V)sodu NaNO3 w temperaturze 300C.

Zad 6 dodatkowe

Oblicz stężenie procentowe roztworu po dodaniu 100 g wody do 200 g roztworu 10-procentowego.


Odpowiedź :

w zadaniu 1 i 2 brakuje mi jakiegoś wykresu, bo nie ma na czym oprzeć obliczeń

zad.3

mr=250g

Cp=10%

Cp=ms/mr*100%

10=ms/250g*100

10=100ms/250

2500=100ms

ms=25g

Potrzeba 25g soli

zad.4

Vr=150cm3

dr (gęstość roztworu)=1,09g/cm3

Cp=8%

mr=Vr*dr=163,5g

163,5g-----100%

xg-----------8%

x=(8*163,5):100=13,08g

ms=13,08g

W roztworze znajduje się 13,08g soli

zad.5 podobnie jak w 1 i 2

zad.6

mr=200g

Cp=10%

mh2o=100g

200g-----100%

xg--------10%

x=(10*200):100=20g

ms=20g

mh2o przed dodaniem wody=mr-ms=180g

mh2o po dodaniu wody= 180g+100g=280g

masa roztworu po dodaniu wody=ms+mh2o=280g+20g=300g

Cp=ms/mr*100%

Cp=20g/300g*100%=6,67%

Stężenie wynosi 6,67%