👤

3. Podstawą prostopadłościanu jest kwadrat o boku 10 cm. Pole powierzchni bocznej tego pro-
stopadłościanu wynosi 240 cm2. Jakie wymiary ma ten prostopadłościan? Zapisz obliczenia.
Proszę o odpowiedź do 12:50​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

10 × 10 × 6

Szczegółowe wyjaśnienie:

240 ÷ 4 = 60

Jeden bok ma 60 cm² powierzchni, a skoro podstawa ma 10 cm, wysokość musi być równa 6 cm.

Odpowiedź:

szerokość: 10 cm

długość: 10 cm

wysokość: 4 · (a·b) = 240 [tex]cm^{2}[/tex]

= 4·ab = 240 [tex]cm^{2}[/tex] |÷4

= ab = 60 [tex]cm^{2}[/tex]

Wiemy, że a= 10 cm, więc a·b = 10·b=60 b= 6

Odp. Prostopadłościan ma wymiary 10 cm × 10 cm × 6 cm