👤

dam naj plisss proszę o poprawne odpowiedzi

1-za 5 bułek i chleb Franek zapłacił 7,20 zł chleb jest 4 razy droższy od bułki Ile kosztuje bułka

2-W konkursie matematycznym było do rozwiązania 20 zadań Franek zdobył w tym konkursie 44 punkty Za każdą dobrą odpowiedź otrzymywał 3 punkty a za złą lub brak odpowiedź tracił 1 punkt Ile zadań Franek rozwiązał poprawnie

3-Za dwa długopisy Magda zapłaciła 14 zł Oblicz cenę każdego długopisu i jeśli jeden był o 60% tańszy od drugiego

4-do koła plastycznego dotychczas wyłącznie damskiego liczącego 17 kobiet zgłosiło się kilku panów okazało się że kobiety stanowią teraz 85% członków koła Ile osób liczy obecnie koło ​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Chleb jest 4 razy droższy od bułki, tzn. chleb kosztuje tyle, co 4 bułki. Oznaczmy x - cena bułki

[tex]5x+4x=7,20\\9x=7,20\\x=0,80[/tex]

Odp. Bułka kosztuje 0,80 zł.

2. W sumie Franek rozwiązał 20 zadań. Oznaczmy x - liczba zadań, które rozwiązał poprawnie. Oznacza to, że 20-x zadań rozwiązał błędnie. Liczbę dobrych odpowiedzi mnożymy przez 3, czyli liczbę punktów za dobrą odpowiedź, a liczbę złych odpowiedzi mnożymy przez -1, bo za każdą złą odpowiedź Franek tracił 1 punkt. Sumujemy te punkty, a po prawej stronie równania umieszczamy liczbę punktów uzyskanych w sumie przez Franka, czyli 44.

[tex]x\cdot 3 + (20-x)\cdot(-1)=44\\3x-20+x=44\\4x=64\\x=16[/tex]

Odp. Franek rozwiązał poprawnie 16 zadań.

3. Oznaczmy cenę droższego długopisu jako x. Wówczas cena tańszego długopisu to

[tex]x-60\%\cdot x = 100\%\cdot x - 60\%\cdot x = 40\% \cdot x = 0,4x[/tex]

Dodajemy do siebie ceny obu długopisów, wiedząc, że w sumie kosztowały 14 zł:

[tex]x + 0,4x = 14\\1,4x=14\\x=\frac{14}{1,4}=10[/tex]

Zatem droższy długopis kosztował 10 zł, a tańszy [tex]0,4\cdot 10 = 4[/tex] złote.

4. Kobiety, których jest 17, stanowią 85% wszystkich członków koła. Oznaczmy x - liczba wszystkich członków koła. Mamy

[tex]17=85\%\cdot x\\17 = 0,85x\\x = \frac{17}{0,85} = \frac{1700}{85} = 20[/tex]

Odp. Koło liczy obecnie 20 osób.