👤

zad 3 W trapezie o polu 28 cm kwadratowych, wysokość jest równa 4 cm, a jedna z podstaw jest o 4 cm dłuższa od drugiej. Oblicz długości podstaw tego trapezu

Odpowiedź :

Wzór na pole trapezu to

P=(a+b)h/2   gdzie a i b to podstawy tego trapezu, a h to jego wysokość

P=28cm2

h=4cm

a=?

b=?

podstawiamy znane wartości pod wzór: 28cm2=(a+b)*4cm/2

mnożymy obie strony przez 2:    56cm2=(a+b)*4cm

dzielimy przez długość wysokości:   14cm=a+b

wiemy, że jedna z podstaw jest dłuższa od drugiej o 4cm, więc

a+b=14cm z wcześniejszych obliczeń

a=b+4cm z treści zadania

podstawiamy teraz a=b+4cm do obliczeń:

b+4cm+b=14cm

2b+4cm=14cm

2b=10cm

b=5cm

podstawiamy wartość b pod a=b+4cm

a=5cm+4cm=9cm

Ostatecznie mamy podstawy o długościach 5cm i 9cm