👤

Przeprowadzono reakcję rozkładu 24 g tlenku miedzi(II) (CuO). Po zakończeniu reakcji chemicznej masa stałego produktu wynosiła 19,2 g. Czy reakcja przebiegła zgodnie z prawem zachowania masy? Uzasadnij odpowiedź.

Proszę o odpowiedź, Z góry dziękki


Odpowiedź :

Odpowiedź:

2*80u                 2*64u

2CuO --TEMP-->2Cu +O2

24u                         x

160g -------128g

24g  -------   xg

   x=19,2g miedzi

24g= 19,2 g + x

24g -19,2g= x

       x=4,8g

sprawdzenie:

24g =19,2g +4,8g

24g =24g

odp: Reakcja przebiegala zgodnie z prawem zachowania masy,bo masa substratów =masie produktów