Odpowiedź :
Odpowiedź:
Konrad jako dziecko został porwany przez krzyżaków.Wychowany przez krzyżackiego mistrza spędził wśród wrogów wiele lat. Jednak jego rodak, Halban, litewski wajdelota, nie pozwolił by chłopiec zapomniał o swej ojczyźnie. Rozbudził w nim patriotyzm,żądze zemsty. Spowodowało to ucieczkę Alfa Waltera, bo to właśnie nim był Wallenrod.Powrócił na Litwę, gdzie poznał córkę księcia Kiejstuta, Aldonę którą pojął za żonę.Ich szczęście nie miało trwać długo.
Walter świadomy jest potęgi zakonu, zdaję sobie sprawę,że niemożliwym jest pokonać go siłą. Postanawia być zatem lisem, kiedy nie można być lwem. Przedostaje się do wroga, obrany wielkim mistrzem krzyżackim doprowadza do klęski zakonu Uczucie Konrada do Aldony podporządkowane jest miłości ojczyzny. Podejmując się misji spiskowca, Wallenrod niszczy swoje życie i gubi Aldonę. Bohater opłakuje swoją miłość, tłumacząc własne postępowanie racjami historycznymi. Po klęsce Zakonu nie ma już dla nich powrotu do dawnego życia. Historia i cierpienie zbyt silnie naznaczyły małżonków i zmieniły ich osobowość, odebrały młodość i nadzieję. Tragiczne wewnętrzne rozdarcie, cechujące Konrada, wynika z istniejącego w jego psychice konfliktu pomiędzy racjami historycznymi a moralnymi. Decydując się na nieuczciwą walkę, Konrad wykracza przeciwko etosowi rycerskiemu, zasadom religii chrześcijańskiej i prawom etyki,w których zasadność wierzy.Odegranie znaczącej, historycznej roli okupi bohater duchową klęską.Dokonane czyny stają się dla niego powodem do dumy i pychy, ale również wzbudzają w nim wstręt do samego siebie.
Pełne obłudy życie czyni z bohatera jednostkę kaleką psychicznie. Nienawiści do wroga towarzyszy świadomość istnienia praw ludzkich,którym podlega każdy człowiek. Wybierając zdrade i podstep jako metody walki, Wallenrod pokonuje Krzyżaków, ale polityczne zwycięstwo staje się jednocześnie moralną klęską bohatera.
Wyjaśnienie: