👤

Reakcję rozkładu pewnego związku chemicznego można zapisać następująco:

(NH4)2CO3 → 2NH3 + CO2 + H2O

Oblicz, ile gramów tlenku węgla(IV) powstanie z rozkładu 96 g tego związku, jeżeli w wyniku reakcji chemicznej powstaną 34 g amoniaku i 18 g wody.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

M(NH4)2CO2= 96g/mol

MCO2=44g/mol

96g/mol(NH4)2CO2---44g/mol CO2

96g (NH4) 2CO2 - - - x g CO2

CO2= 44g

Powstało 44 g CO2 w wyniku rozkładu 96 g (NH4) 2CO2

Wyjaśnienie: