👤

1. W jakim stylu charakterystycznym dla muzyki romantycznej pisał swoje utwory Fryderyk Chopin? 2. Wymień pierwsze utwory Fryderyka. 3. W którym roku i gdzie odbył się pierwszy koncert Chopina? 4. Jaka ocenę wystawił Chopinowi Józef Elsner po ukończonych studiach? 5. Scharakteryzuj mazurki Chopina. 6. Które utwory Chopin napisał na fortepian i orkiestrę? 7. Wymień utwory świadczące o głębokim patriotyzmie kompozytora. 8. Z kim Chopin utrzymywał kontakty w Paryżu? ( polska emigracja) 9. Gdzie i u kogo spędzał Chopin wakacje podczas pobytu w Paryżu? 10. Jakie utwory powstały na Majorce? 11. Wymień 2 Międzynarodowe Festiwale poświęcone muzyce Chopina 12. Co napisał o Chopinie w nekrologu C.K.Norwid?

prosze szybko


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1. Dwa główne źródła inspiracji w twórczości Chopina to z jednej strony muzyka europejska tzw. stylu brillant — wirtuozowskich utworów na fortepian z orkiestrą, stanowiących pewne zubożenie późnej, romantycznej twórczości Beethovena, lecz wprowadzających innowacje w zakresie faktury.

2.pierwsze kompozycje Chopina: polonezy, marsze i wariacje.

3.Fryderyk Chopin zagrał swój pierwszy publiczny koncert w warszawskim pałacu Radziwiłłowskim, obecnie Pałacu Prezydenckim

4. wystawił słynną ocenę: — szczególna zdatność, geniusz muzyczny.

5.Cechami wyróżniającymi mazurki jest częste stosowanie burdonów , bogata chromatyka, modalizmy, interwały zwiększone, zmiany tempa i zmiany tonacji wewnątrz utworu. Często znaleźć można fioritury melodyczne mocno zabarwione chromatyką, które znamionują styl brillant.

6. nie wiem

7. nie wiem

8 . utrzymywał kontakty z wybitnymi przedstawicielami polskiej i międzynarodowej emigracji (jak np. Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Adam Jerzy Czartoryski, Georg Herwegh, Aleksander Hercen)

9. Młody Fryderyk dwukrotnie spędzał w Szafarni wakacje. Właścicielem wsi i folwarku był wówczas Julian (Juliusz) Dziewanowski, ojciec Dominika. Chłopiec od 1822 r. uczył się w Liceum Warszawskim, był szkolnym kolegą Fryderyka i mieszkał na pensji u Chopinów.

10.Muzycznie pobyt na Majorce był bardzo udany. - Tam powstały najsłynniejsze mazurki, preludia i polonezy Chopina, m.in. As-dur, który jest sygnałem radiowej Jedynki - mówi dziennikarz muzyczny Adam Rozlach. Podkreśla, że nikt nie miał takiego genialnego kompozytora, choć utworów skomponował niewiele.

11. nie wiem

12.1849 r w nekrologu C. K. Norwid o F. Chopinie napisał: „Rodem Warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel, Fryderyk Chopin zeszedł z tego świata”

Wyjaśnienie:

Mam nadzieję że pomogłam

Liczę na naj:)