Odpowiedź :
Odpowiedź:
2. a) Oblicz pole trapezu, w którym wysokość ma 4 cm, jedna
z podstaw ma 10 cm, a druga jest o 5 cm od niej dłuższa.
Pole trapezu: [tex]\frac{1}{2} * (a + b) * h[/tex]
Dane:
h = 4 cm
a = 10 cm
b = 10 cm + 5 cm = 15 cm
Obliczenia:
[tex]\frac{1}{2} * (a + b) * h = \frac{1}{2} * (10 cm + 15 cm) * 4 cm = \frac{1}{2} * 25 cm * 4 cm = 25 cm * 2 cm = 50 cm^{2}[/tex]
Odp: Pole trapezu wynosi [tex]50 cm^{2}[/tex].
b) Suma długości podstaw trapezu wynosi 7 cm, a wysokość
jest równa 4 cm. Jakie pole ma ten trapez?
Pole trapezu: [tex]\frac{1}{2} * (a + b) * h[/tex]
Dane:
a + b = 7 cm
h = 4 cm
Obliczenia:
[tex]\frac{1}{2} * (a + b) * h = \frac{1}{2} * 7 cm * 4 cm = 7 cm * 2 cm = 14 cm^{2}[/tex]
Odp: Pole trapezu wynosi [tex]14 cm^{2}[/tex].
Szczegółowe wyjaśnienie: