👤

PLISS NA TERAZ (30ptk)
Oblicz, ile gramów tlenku magnezu powstanie w reakcji chemicznej 60 g magnezu z tlenem. (MgO)


Odpowiedź :

Odpowiedź:

60 g magnez -------  x g tlen

24 g magnez ------- 16 g tlen

24x = 960

x = 40 g tlen

60+40=100 g masa tlenku MgO

Wyjaśnienie:

2Mg + O₂ → 2MgO

MMgO = 24 + 16 = 40 (g)

2 × 24 g Mg -------- 2 × 40 g MgO

     60 g Mg -------- x g MgO

x = [tex]\frac{2*40*60}{2*24}[/tex] = [tex]\frac{4800}{48}[/tex] = 100 (g MgO)

Odp: W reakcji chemicznej 60 g magnezu z tlenem  powstało 100 g tlenku magnezu.